Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Reels ve TikTok Trendlerinin Dijitaldeki Yeri

TikTok’un Başlangıcı

Sosyal medya trendleri her geçen gün değişirken, özellikle pandemi döneminde çekilen TikTok videoları oldukça popüler hale geldi. Tiktok, Musical.ly, BuzzVideo gibi içerik platformlarını işleten Çin’in internet teknoloji şirketi ByteDance tarafından 2016 senesinde piyasaya sürüldü. Çin’de Douyin ismiyle bilinen video platformu bugün 150’den fazla ülkede 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Müzik, dans gibi kullanıcıların oluşturduğu korografilerle 15 saniyelik eğlenceli, komik ve bazen absürt videoların paylaşıldığı TikTok genç girişimci Zhang Yiming tarafından kuruldu.

Forbes dergisinin en zenginler listesinde adı geçen Zhang Yiming için en büyük sorun Amerika hükümeti tarafından TikTok’a getirilen ciddi kısıtlamalar. Amerika hükümeti kullanıcı bilgilerini Çin Hükümeti’ne verdiğini düşündüğü TikTok’un Amerika kolunu satın almak istedi. 15 Eylül’e kadar satın alma işlemi gerçekleşmediği taktirde Amerika’da kapanacağı konuşulan TikTok’un Microsoft tarafın satın alınmak istendiği de gündemde.

Reels Sahnede

Tiktok’un tüm tartışmalı içeriklerine ve siyasi tartışmaların içinde olmasına rağmen bugün geldiği nokta ortada. Aylık 800 milyon günlük aktif kullanıcının eriştiği bir uygulamanın benzerinin yapılmaması şaşırtıcı olabilirdi. Snapchat uygulamasını kendisine ‘Story’ özelliğiyle uyarlayan Instagram (Facebook) bu kez de Reels özelliğiyle karşımızda. Geçtiğimiz yılın sonlarında Brezilya’da denenen Reels Ağustos başında Amerika ve 50’den fazla ülkede de piyasaya sürüldü.

TikTok vs Reels

TikTok ve Reels ekranları, kullanıcı dostu olup olmadıkları, videolara eklenen müzikler için sahip oldukları müzik arşivleri açısından pek çok konuda kıyaslanıyor. 1 aylık bir süre için kıyaslamanın galibini anlamak için kısa bir süre olsa da hali hazırda Instagram kullanıcısı olup ekstra bir uygulama indirmeden TikTok vari videolara erişmek kimileri için bir artı. Tüm bunların ötesinde influencerların ve markaların kendi sayfalarında, sayfa yapılarına uygun yaratıcı ve farklı videolar paylaşması da yine Reels için avantajlı bir nokta. Markalar Instagram sayfalarından farklı formatta içerik üretip farklı kitleleri de hedefleyebiliyor. Instagram’ın da yeni kitlelere ulaşmasına yol açan Reels, TikTok’u deneyip denememe konusunda kararsız marka ve içerik üreticileri için bir can simidi görevi gördü.

Kullanıcıların bir kısmı TikTok gönderilerini Reels içinde de paylaşıyor. TikTok’ta başlayan farklı video konseptleri Reels’da da devam ediyor. Ürün tanıtımı için oldukça işe yarayan bu konseptler için markalar yeniden bir öğrenim sürecine girdi diyebiliriz. TikTok’ta aktif olup Instagramda’da var olan influencerlar şimdiden markaların odağında. Pek çok şirket bu konuda reklam kampanyalarına başladı.

Dijital reklamcılık açısından Google ve Facebook kullanım kolaylığı, güven anlamında üst kulvarda ilerlerken yaptıkları entegrasyonlarla yaratıcı içerik üretimi ‘zorunlu’ olmaktan çıkıyor. Markalar bütçelerinin büyük bir kısmını performansa dayalı reklamlara ayırıyor. Yeni kitlelere ulaşmak ya da hedeflere erişmek, gerekli toolların eklenmesi ve takibiyle sağlanabiliyor. Bunun nedeni hem performans pazarlamanın başarısı hem de üretilen içeriğin giderek kısıtlı bir hale gelmesi. ‘Hangi kitleye hangi senaryoyla erişirim?’ sorusu oluşturulacak içerik için de dijital reklamlar için de en önemli soru. Bu noktada yeni platformların oyuna katılması içerik üretimini de besleyecektir.

Performans pazarlama süreçlerinizi uzman kadro ile performans pazarlama ajansına bırakabilirsiniz.

“Bir gün herkesin 15 saniyeliğine meşhur olacağı” günlere geldiğimizi düşünürsek, kullansak da kullanmasak da tüm ön yargılar bir yana Reels ve TikTok’un reklamcılığa katkısı yadsınamaz. Reels şu an için daha ön planda gibi görünse de TikTok da varlığını sürdürüyor. Şu noktada seçeceğiniz platform ve üreteceğiniz içerik marka kimliğiyle uyumlu olmalı. Güncel trendler marka kimliğinize ters düşüyorsa ’15 saniyelik meşhurluk’ tan uzak durmak daha doğru olacaktır.

Markanız için en doğru dijital pazarlama stratejilerini almak için dijital pazarlama ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.