Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Temel Dijital Pazarlama Metrikleri Rehberi

Temel Dijital Pazarlama Metrikleri Rehberi

Dijital pazarlama kampanyalarınızın temel akışı boyunca takip edebileceğiniz çok fazla metrik bulunmaktadır. Kampanyanızın kurgusuna göre ölçmeniz gereken metrikler değişkenlik gösterse de sizin için en temel metrikleri derledik.

Dijital Pazarlama Trafik Metrikleri

Oturum (Session)

Session, bir kullanıcının web sitesinde belirli bir süre içindeki etkileşimleridir. Google Analytics için bu zaman çerçevesi 30 dakikadır. Web sitesini ayrı bir sekmede açık tutan ve başka bir yere göz atmaya devam eden ziyaretçiler, 30 dakikalık oturum süresi sonunda sayılmaz.

Ortalama Oturum Süresi (Average Session Duration)

Ziyaretçilerin sitede ortalama geçirdikleri süredir. Site içeriğinin ilgi çekici olması, kullanım kolaylığı gibi etmenler bu sürenin uzamasına yardımcı olacaktır.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Dijital metriklere baktığımızda düşük olması kampanya için olumlu bir sonuç ifade edecek değerlerden biri olan Bounce Rate, kullanıcının açılış sayfası dışında bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrılma yüzdesidir. Bounce Rate yüksekliği size sitenizle ilgili değiştirilmesi gereken alanlar olduğu ile ilgili fikir verebilir. Sitenin açılış sayfasının alaka düzeyi, içerikler ve hatta görseller sitenizi doğru anlatmalı ve kullanıcıya doğru hitap edebilmelidir.

Trafik kaynakları (Source/Medium)

Web sitenize gelen trafiğin nereden geldiğini görmek size pek çok konuda fikir verebilir. Kullanıcı sizin sitenize gelirken hangi yolları takip etmiş görmek için Google Analytics gibi analiz araçlarının kodlarını sitenize eklemeniz gerekmektedir. Trafik kaynaklarınız arasında sağlayacağınız denge, kampanya stratejileriniz için de etkili bir unsurdur.

Dijital Pazarlama Dönüşüm Metrikleri

Conversion Rate (Dönüşüm Oranı)

Toplam dönüşümün toplam ziyaretçi sayısına oranını gösteren Conversion Rate değeri web sitesi ziyaretçilerinin ne kadarının satışa dönüştüğünü görmemizi sağlar. Dolayısıyla dijital pazarlama faaliyetlerimizdeki başarıyı ölçmek adına somut bir kaynaktır. Conversion Rate değerleri size sadece başarınızı sunmaz, gelecekteki dijital pazarlama faaliyetleriniz için yol haritası çıkarmak adına da önemlidir.

Edinme Başına Maliyet (CPA-Cost Per Action)

Reklamlarla ulaşmak istediğimiz kişiye ulaşmak için harcadığımız maliyeti ifade eder. Reklam kampanyanızın başarısını temelde ne kadar az maliyetle ne kadar çok dönüşüm edeceğinizle ölçebilirsiniz. CPA, formüle edildiğinde maliyetin sonuçlara oranı olan değeridir. Örneğin, form toplama üzerine oluşturulan reklam kampanyaları için formun ödenmesi için ödenen birim maliyettir.

Dijital Pazarlama Gelir Metrikleri

Yatırım Getirisi (ROI-Return on Invesment)

Reklam kampanyalarınıza yaptığınız yatırımların size getirisini sunan metriktir. ROI kampanyanın verimliliğini, hangi kampanyaların satışı ve geliri arttırdığını, hangilerinin iyileştirilmesi ya da tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini gösterir. Gelecekte yapacağınız reklam yatırımları için ROI takibi oldukça önemlidir.

Reklam Maaliyetlerinin Getirisi (ROAS-Return on a Spend)

Elde edilen kazancın reklam maaliyetlerine oranını ifade eden ROAS, daha geniş perspektiften bakan ROI’dan farklı olarak spesifik olarak reklam maliyetlerine göre kampanyayı değerlendirmemizi sağlar. Reklam bütçemizi harcarken ROAS değerleriniz sizin için yol gösterici olacaktır. Bunun yanında ROAS düşüklüğü her zaman kampanyanızın başarısız olduğu anlamına gelmez. Amacı marka bilinirliğini arttırma olan marka bannerlarının düşük ROAS’ı olabilir. Markanız farklı bir pazar hedeflemesine gittiğinde de yine ROAS değerinde düşüşler gözlemlenebilir.

Markanız için en doğru dijital pazarlama stratejilerini almak için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.