Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Şirketlerin Yakından Takip Etmesi Gereken 4 Pazarlama Trendi!

Dijital Pazarlama her geçen gün kendini geliştirirken aynı zamanda dijitalleşmeyi kabul eden firmaları geliştiriyor.  

Her yıl, yeni dijital trendlere tanık oluyoruz. Geçtiğimiz aylara şöyle bir baktığımızda blockchain, metaverse ve web 3.0 teknolojilerinin sosyal ağları, NFT ve topluluk oluşturmanın büyük markaların pazarlama stratejilerini ele geçirdiğini görmekteyiz.

Google, 2023 yılına kadar üçüncü taraf çerezlerini aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu. Reklamverenleri ve dijital pazarlamacıları hedef tüketicilerine ulaşmak için yeni kanallarda gezinmeleri için iki yıldan kısa bir süre bırakacağını duyurdu. 

Dijital dünyada hedef kitlemizle iletişim kurma tarzımızı etkileyecek birçok yeni gelişme ve yenilenme olmakta. Şirketleri yakından takip etmesi gereken 4 pazarlama trendine birlikte göz atalım.

Sosyal Ticaret: Sosyal Medya + Ticaret, Z Kuşağı ile Buluşuyor

Sosyal medyayı etkin kullanarak bir ürün veya hizmet bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Pandemi sırasında markalar, müşterilere geleneksel mağazalarının yerini alacak çevrimiçi mağazalar sunmak için Instagram, YouTube ve TikTok’a yoğunlaştı.

Accenture araştırmasına göre sosyal medyada yapılan alışverişin 2025 yılına kadar küresel olarak 1,2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Geleneksel e-ticaretten üç kat daha hızlı bir büyüme bekleniyor.

Metaverse: Dijital Pazarlama’ nın Bildiğimiz Şeklini Değiştiriyor

Bir süredir var olmasına rağmen, Facebook Ekim 2021’de ana şirketinin adını Meta olarak değiştirdikten sonra metaverse, ​​dijital pazarlamanın bildiğimiz şeklini değiştirmeye başladı.

Citi’nin Nisan ayında yayınladığı Metaverse and Money raporunda Metaverse evreninin yalnızca VR’larla sınırlı kalmayarak masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve oyun konsolları gibi birçok mecradan ulaşılabilir kılınacağı açıklanıyor. Birçok yeni gizlilik kuralı ve yeni düzenlemeler demek.

Google’ın üçüncü taraf çerezlerini aşamalı olarak kaldırmasına kadar pazarlamacıların daha bir yılı var, bu da 2022’nin gizlilik açısından şimdiye kadarki en önemli yıl olacağı anlamına gelmektedir.

İçerik Segmentasyonu: İçerik Pazarlaması Büyük Yer Kaplıyor

İçerik pazarlamacıların çoğu müşterileri segmentlere ayırmak için kullanacak, bu da benzer demografik özelliklere sahip müşterileri hedeflemek anlamına geliyor. 

Ancak, standart onay alma (opt-in marketing) veya onayı devre dışı bırakma (opt-out marketing) pazarlama stratejilerinin ötesine geçen markalar, e-posta içeriklerinin, bir kullanıcının belirli içerik türlerini almayı fiilen devre dışı bırakmasına olanak tanıyan daha ayrıntılı bir şekilde etiketlenmesine bakmalı.

Sosyal medyanın dönüşümü: Daha Fazla Gizlilik ve Algoritma Düzenlemeleri

Platformlar, yayınlarda gizlilik ve içerik kalitesine odaklanacak. Son zamanlardaki kamuoyu eleştirilerine rağmen, Facebook’un gelirlerinin yanı sıra üyeleri de artırması olasıdır.

Gizlilik ve içerik kalitesini göz önünde bulundurarak, tüm büyük sosyal medya platformları muhtemelen 2022’nin sonuna kadar gizlilik politikalarını güncellemiş ve algoritmalarında ince ayar yapmış olacak. Güçlü, ilgi çekici içeriğe olan talep nedeniyle, kanaat önderlerinden (influencer) oluşan yeni bir kabile hızla büyüme sağlayacak.

Bu bağlamda Meta şirketleri bu gizlilik ilkelerini güçlendirebilmek adına adımlar atmaya devam ediyor. Örneğin, Meta geçtiğimiz haftalarda Gözetim Kurulu’nun sunduğu özel şahısların “kamuya açık” ikametgah bilgilerinin artık paylaşıma açık olmaması önergesini kabul etti.

Kısa formattaki video içeriğinin artan popülaritesi sayesinde, Instagram ve TikTok’un 2022’de reklam harcamalarında bir artış olması muhtemeldir. Instagram, yüzde 50’lik reklam geliri payının ötesine geçmeye devam edecek. Müşteri hizmetleri ve ilişki yönetimi gibi yeterince kullanılmayan sosyal medya pazarlama bileşenleri yakında bu platformlarda başarılı olacak.