Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir? İşletmelere Neler Sağlar?

Tüketiciler Google üzerinde işletmenizi ya da işletmenizle ilgili terimleri arattığında bilmek istedikleri tüm bilgilere erişebilmeleri oldukça önemlidir. Potansiyel müşterinin aradığı markanın konum anlamında kendisine yakınlığından, iletişim bilgilerine kadar pek çok bilgiye ulaşması Google My Business ile mümkündür.

Google’ın işletmelere ücretsiz sağladığı bu hizmetle markanızın dünyanın en popüler arama motorlarından birinde görünümünü yönetmeniz oldukça kolay. Diğer dijital pazarlama eklentilerinde olduğu gibi My Business için aramalarda üst sıralarda görünür olmanın size sağlayacağı pek çok avantaj bulunmaktadır. İşletme profilinizi buna uygun şekilde optimize etmek, rakip firmalardan bir üst sırada görünür olmanıza ya da daha etkin bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Google My Business Nedir?

Çalışma saatleri, telefon numarası, konum bilgisi, markanızla ilgili haber ve etkinlikler, işletmenizin görselini müşteriye sunmanız hedef kitlenize erişebilmeniz için oldukça önemlidir. Müşteri açısından bir aramada edinilebilecek maksimum bilgiye erişmek ne kadar önemliyse, markaların da paket halinde bu bilgiyi iletebilmesi marka itibarı anlamında da pozitif etki yaratmaktadır.

Google My Business Neler Sağlar?

Tüketicilerin tarafından daha çok tıklanan ve alaka düzeyi yüksek sonuçlar arama sonuçlarında otomatik üst sıralara çıkacaktır. İşletmenizle ilgili vereceğiniz yeterli bilgi sizin arama sonuçlarında doğru konumlanmanız için anahtar görevi görmektedir. Sitenizin yapılan organik arama sonuçlarında, Haritalar’da gösterilmesi SEO anlamında da otomatik olarak katkı sağlayacaktır. Önemli olan size verilen alanı en iyi şekilde kullanmanız. Doğru bilgileri girdikten sonra alanınızın güncelliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. İşletmenizin değişen adresini My Business profilinizde de güncel tutmalısınız.

Müşteriye ilk kaynaktan doğru bilgi aktarımı için doğru adres olan Google My Business aynı zamanda acil durum bilgisi (Covid-19 nedeniyle işletmenin kapalı durumu gibi) güncellemelerini iletmek için etkili alanlardan biridir. Doğrudan markanızla ilgili aramalarda görünecek alanlardan biri olduğu için, bu alana ekleyeceğiniz her bilginin müşteri için önem derecesine göz önünde tutmanızda fayda var.

Google Ads ve My Business Hesap İlişkisi

Markanızdan müşteriye ulaşmak için etkili bir kanal olan My Business hesabınızı doğru kullandığınız takdirde profilinize gelen tıklamaları, gösterimleri, abone sayılarını ölçebileceğiniz değerli bir data da sunmaktadır. Markanıza ait bir web sitesi bulunmasa da My Business hesabı açtığınız taktirde Google Ads üzerinden reklam yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Google My Business hesabınızla Google Ads hesabınızı bağladığınızda, hesapla ilişkili konumları reklamlarınızda uzantılar olarak kullanabilirsiniz. Dijital varlığınız için işletmenize fayda sağlayacak eklentileri seçmeniz ve kendi aralarında da ilişkilendirmek doğru olacaktır.

Markanız için en doğru dijital pazarlama stratejilerini almak için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.