Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Data
Analytics
Hizmeti!

Verilerin ileriye dönük iş stratejimizin merkezinde olduğuna inanıyoruz. Her şey, işin büyümesini sağlayan veriler ve değer yaratma için yeni fırsatlarla ilgilidir. Veri analizine önem veriyoruz.

Data Analytics, karar alma mekanizmasını desteklemek için amacınız doğrultusunda uygun verilerin toplanması, sınıflandırılması, temizlenmesi, modellenmesi ve analiz edilmesidir.

Data Analytics; markaların, faaliyetleri ve yönetimsel kararları için en verimli aksiyonları almasını sağlayan bakış açısını sağlar.

Markanız için topladığınız müşteri memnuniyet anketi sonuçları, satış raporları, müşteri davranışı analizleri, ürün satış adetleri ve tüm diğer verilerdeki anlam ifade eden döngülerin, değişimlerin analiz edilmesidir.

Bu sayede markanız için doğru KPI seçimleri yaparak pazar eğilimlerini öngörebilir ve rekabet ortamında markanıza avantaj sağlayabilirsiniz. 

Data Analytics Hizmeti Neler İçeriyor ?

Trafik Analizleri

Trafik analizi web site ziyareti veya yapılan herhangi bir kampanya sonrasında elde edilen trafiğin segmentlerine ayrılması için kullanılır.

Ürün- Kategori Performans Analizi

Ürün performans analizi, ürünlerinizin gelir, fiyat, satış miktarı açısından performansını görmenizi sağlar. Ürün SKU numarası, kategorisi, markası detaylarının performansa nasıl etki ettiğini ölçer.

Big Data Kullanımı

CRM ve ERP sistemlerinizde toplanan veri ile beraber diğer veri kaynaklarından toplanan büyük hacimli ham verileri birleştirir ve bütünleşik analizler yapılabilmesi için yapılandırılır. 

Web Analitik

Google Analytics ve Yandex Metrica gibi toolların web sitenize kurulumlarının yapılarak siteyi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarının incelenmesi, gruplandırılması ve rapor edilmesidir. 

Müşteri Segmentasyonu

Müşteri segmentasyonu aynı teklifler ve pazarlama davranışları karşısında farklı tepkiler gösteren müşterilerin uygun parametrelere göre gruplandırılmasıdır.

Data Analytics Hizmetinde Hangi Analizlerden Faydalanıyoruz?

Kohort, ortak özellik taşıyan kullanıcılar anlamına gelir. Bu analiz ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar arasındaki herhangi bir ortak özellik bularak( Aynı zamanda ilk kez oturum açan kullanıcılar gibi) bu kullanıcıları sınıflandırabilirsiniz. Bu ortak özellik taşıyan kullanıcıların zaman içerisinde markanıza ne kadar gelir getirdiğini, kaç kere oturum açtığını, kaç sayfa görüntülediğini, kaç işlem yaptığını görebilirsiniz.

Açılımı Recency – Frequency – Monetary Value metriklerinden oluşur.  RFM Türçe’de Yenilik- Frekans(Sıklık) – Parasal Değer anlamına gelir. Churn analizi olarak da bilinir. Müşteri segmentasyonunun en önemli analizlerinden birisidir. Müşteriler bu üç metriğe göre puanlanır ve gruplara ayrılır. Bu puanlamalar sayesinde umut vaad eden müşterilerinizi, sadık müşterilerinizi, kaybetme riskiniz olan müşterilerinizi ve uzun süredir sizden alışveriş yapmayan müşterilerinizi belirleyebilirsiniz.

Biz analitik düşünen, beyin fırtınasının gücüne inanan, çözüm odaklı bir takımız.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.