Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Google Trends Nedir?

Hemen her mobil cihaz kullanıcısının internet araması işlemleri için başvurduğu Google arama motoru, arama sırasında kullanılan tüm kelimeleri uygun ortamlarda saklar. Aranan kelimelerin hacmi ve bu arama verilerinin aranma sıklığının erişimi anlamına gelen Google Trends, kullanıcı alışkanlıklarını en net yansıtma şekline sahiptir. Google kullanıcılarının, arama motorunda en çok aradıkları kategoriler ve bu kategorilere ait kelimelerin hangi dönemlerde artış gösterdiği Google Trends aracılığı ile kolayca görülebilir. Arama sonuçlarında, arama yapan kişilerin kişisel bilgileri yer almaz. Son derece anonim bir şekilde sunulan raporlarda veriler oldukça güvenilir ve net şekilde sunulur. Kişisel verilerin korunması da kullanıcılara güven verir.

Google Trends’in sunduğu verilerinde; aranan kelimelerin sıklığı kadar aramaların yapıldığı bölgeler de büyük önem taşır. Hangi kelimeler ya da kategorilerin, bölgeler bazında hangi sıklıkta arandığı oldukça yararlı bir veridir. Yaşadığınız bölgede hangi kategoriden kelimelerin daha fazla arandığını görerek, iş kolunuzu bu alanda yenileyebilirsiniz. Mevcut işinizi kolaylaştıracak ve geliştirecek bir adım olarak da Google Trends’i kullanabilirsiniz. İçeriklerinizde, en sık aranan kategoriler arasından seçtiğiniz kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak sizi öne çıkaracaktır.

Google Trends’in E-Ticaretteki Rolü

Her geçen gün büyüyen e-ticaret sektörü, oldukça gelişen ve gelişmeye bağlı şekilde yenilenen önemli bir alandır. Aradığınız hemen her ürünü, online olarak seçip, kısa sürede satın alabilirsiniz. Üstelik evinizin konforunda yaptığınız bu alışverişlerde, sayısız alternatifleri gözden geçirebilirsiniz. Sayısız avantajı bulunan e-ticaret, hem kullanıcılara hem de satıcılara hitap eden, büyük bir kolaylıktır. Sadece e-ticaret sitesi sahiplerini değil Dijital Pazarlam Ajansı çalışanları tarafından da sıkça kullanılan Google Trends;

Ticari faaliyetlerinizi planlarken, Google Trends verilerinden faydalanmak sizi daima öne çıkaracaktır. En çok aranan kelimeler verilerinde, ürünlerinizi geliştirici ip uçları bulabilirsiniz. Satışlarınızı arttıracak ve sizi rakiplerinizin arasından sıyıracak çok sayıda belirleyici faktörü fark edebilirsiniz.

Google Trends kullanarak e- ticaret alanında sahip olabileceğiniz avantajlar şunlardır:

  • Arama verileri ile ürün çeşitliliğini arttırabilirsiniz
  • Hangi dönem, hangi ürünlerin arandığını görebilirsiniz
  • Ürün geliştirme ve yenileme konusunda fikir edinebilirsiniz
  • Bölgelere göre müşteri ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz
  • Satış yaptığınız şehirlerdeki tüketici alışkanlıklarını gözlemleyebilirsiniz

E-ticaret yapan ya da yapmayı düşünen her girişimci Google Trends verilerini detaylıca incelemelidir. Yüksek verimlilik sağlamak için verileri iyi değerlendirmek oldukça faydalı olacaktır. Ürün grubunuz kadar satış yapmayı planladığınız bölgeyi de seçmenize olanak tanıyan Google Trends verileri, reklam için tercih etmeniz gereken zaman dilimini de bulmanızı sağlar. Daha etkin ve verimli bir satış ağı oluşturabilir ve tanıtım harcamalarından maksimum kar elde edebilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz ile sağlam ilişkiler kurmada da grafiklerin yardımı olacaktır.

Dönemsel tüketimde artış gösteren kimi ürün gruplarına uygun etkili satışlar yapmak için Google Trends analizlerini takip etmeniz cazip olacaktır. Örneğin; kışlık giyim ürünleri satışı için en uygun zaman kış ayları gibi görünürken, potansiyel alıcıların daha erken tarihlerde bu arayışa geçtiğini görebilirsiniz. Sezonluk ürünlerin satışı konusunda Google Trends en doğru verileri kolayca sunacaktır. Mutfak gereçleri gibi her mevsim kullanılan ürün gruplarında, en çok aranan spesifik ürünlerin neler olduğunu ve hangi zaman aralıklarında bu arayışın ivme kazandığını görebilirsiniz.

Anahtar kelime kullanımı, ürünlerin kategorilere ayrılmasında ve daha hızlı bulunmalarında büyük kolaylık sağlayan bir uygulama çeşididir. Bu anahtar kelimeleri, ürün tanıtımı ya da reklamlarınızda kullanarak dikkat çekici bir pazarlama taktiği uygulayabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Tamamen ücretsiz ve hızlı bir şekilde Google trends verilerine erişim sağlayabilirsiniz. Bu veriler, işinizi geliştirmeniz konusunda büyük bir yol gösterici iken kullanımı da oldukça pratiktir. Arama yapmak istediğiniz terimi ya da kelimeyi Google Trends’e a girerek, bu terimin aranma yoğunluğunu ve sıklığını görebilirsiniz. Grafikler yardımı ile ortaya çıkan bu veriler, hangi dönemlerde daha aktif bir arama yapıldığını da kolayca görmenizi sağlar. Google Trends kullanımı ile elde edilen verileri;

  • Arama hacmi
  • Aramanın yapıldığı bölgeler
  • Aramanın yapıldığı zaman aralıkları

• arama yapılan kategoriler şeklinde ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Bu detaylı grafikler sayesinde içeriklerinizi daha donanımlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. E -ticaret sektöründe de araştırma ve geliştirme alanı son derece önemli olduğu için bu tip verileri mutlaka edinmelisiniz.