Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Google Mayıs 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemesini Duyurdu

Google, her yıl genel sıralama süreçlerinde önemli geliştirmeler ve iyileştirmeler yapmakta. Bunlar temel çekirdek güncellemeler olarak adlandırılıyor. Temel çekirdek güncellemeleri, arama sonuçlarının genel alaka düzeyini geliştirmek, artırmak ve herkes için daha faydalı olması için tasarlanmıştır. Mayıs 2022’de yayınlanan güncellemenin kullanıma sunulması yaklaşık 2 hafta süreceği söylendi. Bu durumu SEO Ajansları özellikle takip edecektir.

Google’ın arama sözcülerinden Danny Sullivan, arama sonuçlarında site performansında gerçekleşecek değişiklikler beklediğini belirtiyor.

 

“Temel algoritma güncellemeleri, Google Arama’yı genel olarak iyileştirmek ve web’in değişen doğasına ayak uydurmak için yaptığımız değişikliklerdir. Çekirdek Google algoritma güncellemesindeki hiçbir şey belirli bir siteye özgü olmasa da, bu güncellemeler sitelerin performansında bazı dikkat çekici değişikliklere neden olabilir.”

 

Google Mayıs 2022 Çekirdek Algoritma Güncellemeleriyle İlgili Neler Sunuyor?

 

https://twitter.com/googlesearchc/status/1529488907502505984?t=xirwZCLHU38_nRG37LOZQA&s=08

 

  • Arama sıralamalarında ani yükselmeler ya da düşüşler olmak üzere geniş çapta fark edilebilir etkileri olabilir.
  • Temel güncellemeler, belli bir şeyi hedeflemez. Bunun yerine, genel olarak Google’ın sistemlerini uygunlaştırmak için tasarlanmıştır.
  • Sıralamada düşen sayfalar cezalandırılmaz; son güncellemeden bu yana yayınlanan başka web içeriğine karşı yine değer kazandırılır.
  • Mümkün olan en güzel içeriği sağlamaya odaklanmak, temel algoritma güncellemesinin tesiriyle başa çıkmanın önerilen en düzgün yoludur.
  • Geniş çekirdek güncellemeleri birkaç ayda bir gerçekleşir. Siteler, bir sonraki güncelleme çıkana kadar bir güncellemeden  kurtarılması zor olabilir.
  • Yapılacak iyileştirmeler yaşanılan kaybı kurtarmayı garanti etmez. Bununla birlikte, herhangi bir iyileştirme seçmemekte hiçbir iyileşmeyi garanti etmeyecektir.

 

Son Google Çekirdek Güncellemesinin Üzerinden 6 Ay Geçmişti

2021 Kasım ayında sunulan son Google çekirdek güncellemesinin üzerinden altı ay geçti. Bu süre boyunca sitelerinde çalışan kişiler, arama sıralamalarında bazı gözle görülür iyileştirmeler görmeye başlayabilir. Bununla birlikte sitelerini boşta bırakanlar, daha alakalı içeriğe sahip sitelerin kendilerini geride bıraktığını görmeye başlayabilir. Fakat, bu güncellemenin kullanıma sunulması bir hafta veya daha uzun süreceği için etkiyi değerlendirmeye başlamak için henüz erken olduğunu söyleyebiliriz. Sıralamalarınız bu süre içinde değişiklik göstermesi mümkün, bu sebepten değişiklikleri hemen fark ederseniz paniğe kapılmayın. Google, güncellemenin ne zaman kullanıma sunacağını açıklayacak ve ardından analizinizi yapmaya başlama zamanı olacaktır.