Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Google Analytics 4 (GA4):  Universal Analytics’ten GA4’e Geçiş Hangi Aşamada? GA4 Kullanıcıların Beklentilerini Karşılıyor Mu?

Google Analytics 4 (GA4): Universal Analytics'ten GA4'e Geçiş Hangi Aşamada? GA4 Kullanıcıların Beklentilerini Karşılıyor Mu?
Google Analytics 4 (GA4): Universal Analytics’ten GA4’e Geçiş Hangi Aşamada? GA4 Kullanıcıların Beklentilerini Karşılıyor Mu?

Google’ın 2020 yılında duyurduğu Google Analytics 4 (GA4) zamanla hayatımıza girmeye başlıyor. GA4 hem bir web, hem app hem de app+web olarak kullanılabiliyor. Universal Analytics’in 1 Temmuzda kapanacağının duyurulmasının ardından GA4’e bir geçiş söz konusu. İçerdiği yeniliklerle birçok konuda Universal Analytics ile kıyaslanan GA4 için siz (ve/veya ekibiniz) ne düzeyde hazırsınız?

Google Analytics 4 ile ilgili ankette yalnızca 48 saat içinde yaklaşık 400 yanıt alındı. Çoğu Search Engine Land ve MarTech okuyucusu, GA4’ün zorunlu olarak benimsemeye çalışırken çoğu pazarlamacı ise GA4’ten gerçekten hoşlanmıyor.

GA4 Kullanım Oranı Ne Durumda?

  • Yanıt verenlerin yaklaşık dörtte biri, GA4’ü tamamen uyguladıklarını ve hâlihazırda kullandıklarını söyledi.
  • Yarısından biraz fazlası, uyguladıklarını ancak hala nasıl kullanılacağını öğrenme aşamasında olduklarını söyledi.
  • Neredeyse %16’sı kurdu ancak kullanmaya başlamadı.
  • Yanıt verenlerin yalnızca %2,6’sı GA4’ü kullanma planları olmadığını söyledi.
  • %4,6’sı ise henüz kurmadı.

Bu istatistiklerden anlaşılıyor ki: Ortak okuyucuların %90’ından fazlası, iyisiyle kötüsüyle GA4 treninde. İlk bakışta bu, Google’ın analitik stratejisine bir güven oyu gibi görünüyor. Sonuçta, GA4’ün pek çok alternatifi de var ama bu kabullenme süreci o kadar da basit değil.

GA4 Hakkında Ankete Katılanlardan Seçilmiş Yorumlar Şu Şekilde:

  • “Bitmemiş bir ürün piyasaya sürüldü.”
  • “Kitlelerin GA4’e hazır olmaması değil, GA4’ün kitleler için hazır olmaması. 
  • “Korkunç kullanıcı arayüzü, korkunç raporlama.”

Kullanıcıların yorumlarından anlaşılıyor ki, insanlar GA4’ün işe yarayıp yaramayacağından pek emin değil. Bu yüzden GA4’ten kaynaklanan hayal kırıklıklarının diğer alternatifleri daha çekici hale getirip getirmediğini görmek için bir süre beklememiz gerekebilir.