Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

Google Ads Teklif Stratejisi Türleri

Google Ads teklif stratejisi, belirlediğiniz kampanya hedeflerine göre sonuçları en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. Google manuel veya otomatik teklif vererek reklamınızın bir tıklama veya dönüşümle sonuçlanma olasılığına göre teklif tutarlarını belirler. Bunu kullanıcının cihazı, işletim sistemi, arama yaptıkları günün saati, demografi ve konum gibi verileri analiz ederek yapar.

Doğru teklif stratejisini bulmak ve stratejiyi doğru şekilde yürütmek markanız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda teklif stratejisinde doğru hedefleme, bütçe planlama gibi etmenleri doğru planlamak da önemlidir.

Tıklama Sayısını En Üste Çıkarma

Tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma stratejisi bütçenize göre reklamdan alınacak gelen tıklama sayısını hedefler. Google Ads, belirlediğiniz bütçeyi aşmadan tıklamalarınızı en üste çıkarmak için teklifleri otomatik olarak belirler. 

Dönüşüm Sayısını En Üste Çıkarma

Dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarma stratejisi, kampanyalarınız için belirlediğiniz bütçenizle en fazla dönüşümü almanıza yardımcı olmak için teklifleri otomatik olarak belirler. Google bu stratejiyle, daha yüksek dönüşüm getirebilecek kullanıcılar için optimizasyon yapar. 

Dönüşüm Değerini En Üste Çıkarma

Dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarma stratejisi, kampanyalarınızda belirlediğiniz bütçe ile en fazla dönüşüm değerini elde etmenize yardımcı olmak için tekliflerinizi otomatik olarak belirler. Google, açık arttırmada en uygun teklifi bulmak için cihaz, konum, günün saati, demografi, sorgu ve daha fazlası hakkında topladığı bilgileri kullanır. Google bu strateji ile sizin için satın alma işlemlerini tamamlama olasılığı daha yüksek olan kişileri arayacaktır.

Hedef Gösterim Payı

Hedef gösterim payı teklif stratejisi, marka bilinirliğine odaklanır ve mümkün olduğunca markanızın çok kişiye ulaşmasını sağlar.

Hedef gösterim payı stratejisinde sizin istediğiniz hedefe bağlı olarak sayfanın mutlak üst kısmında, sayfanın üst kısmında veya Google arama sonuçları sayfasının herhangi bir yerinde gösterilir. Bu strateji maksimum TBM teklifi sınırı belirlemenize olanak sağlar. Limitiniz çok düşük kalırsa tekliflerinizi kısıtlama riski oluşur.

Gösterim payı yüzdesi bir hedeftir.  Sadece tekliflerinizden değil, reklam grubu ve reklamın kalite puanından da etkilenir.

Örneğin; gösterim payı yüzdesi hedefiniz %80 ise , reklamlarınızı belirlediğiniz hedefinizde arama sonuçları sayfasında üst sıralarda çıkmanızı sağlamaya çalışır.

Hedef ROAS

Google Ads Teklif Stratejisi

Hedef ROAS stratejisi, reklamlara harcadığınız her TL karşılığında alacağınız gelir üzerine odaklanmıştır. ROAS hedefinizi %500 olarak ayarlarsanız 100 TL reklam harcaması karşılığında 500 TL gelir getirmeyi hedeflemektedir.

Hedef ROAS, Google Ads’de  reklam harcamanızdan istediğiniz getiriyi temel alarak dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmaya çalışan teklif stratejisidir. 

Google bu stratejide mümkün olduğunca fazla dönüşüm değeri elde etmenize yardımcı olmak için tekliflerinizi otomatik olarak ayarlar.

ROAS, yüksek dönüşüm elde etmeye çalışmaz. En yüksek dönüşüm değerini sağlamaya çalışır. Dönüşüm değerinizi ya da Google analitik gelir değerinizi hesaba katar. Reklamlarınızı “satın almaya hazır” kitlelere çıkarmayı sağlar.

Geliştirilmiş TBM

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet stratejisi türü, dönüşümlerinize verdiğiniz manuel tıklama başına maliyetinizi ayarlayan akıllı teklif stratejisidir. Manuel ve akıllı teklif karışımıdır. Bu teklif stratejisinde algoritma, reklam gruplarınız ve anahtar kelimeleriniz için belirlediğiniz tıklama başına maliyetinizi optimize eder.

Bir reklam tıklaması için 0,50 TL sınır getirmenize rağmen dönüşüme yakın kullanıcılar için daha yüksek tıklama teklifi yapabilmektedir.

Hedef EBM

Hedef edinme başına maliyet strateji türü, hedefinize ulaşmanın ve satışları arttırmanın en iyi yoludur. Hedef edinme başına maliyet hedefiniz dönüşüm(satış,sepete ekleme, form doldurma vb) elde etmekse , bu teklif stratejisi bütçenizle otomatik olarak daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Dönüşüm izleme verilerinizi kullanarak karlı olmayan tıklamalarınızı önler ve düşük maliyetle yüksek dönüşüm almanızı sağlar. Google Ads tekliflerinizi edinme başına maliyetinizi esas alarak her kampanya için otomatik olarak belirler.

Hedef edinme maliyetinizi 40 TL olarak belirlediğinizde her bir dönüşümü 40 TL seviyelerinde gerçekleştirmek için reklamları optimize etmeye çalışır. 

Görüntüleme Başına Maliyet GBM

Görüntüleme başına maliyet teklifi, Google Ads’de video kampanyasında(youtube ads) kullanılan teklif stratejisidir. GBM teklifinde , kullanıcının videoyu 30 saniye izlemesi bir görüntüleme olarak kabul edilir.

Örneğin; izlediğiniz 50 saniyelik bir videonun 30 saniyesini izlemeniz bir görüntüleme olarak kabul edilir.

Görüntülenebilir BGBM

BGBM teklifi, görüntülenebilir olan her bin gösterim için hedefler belirlediğimiz google teklif stratejisi türüdür.

BGBM teklif türü görüntülü reklam ağında ve youtube reklamları için kullanılır.

Manuel TBM ( Manuel Tıklama Başına Maliyet )

Google Ads’de manuel tbm teklif stratejisi yeni hesaplar için uygun strateji türüdür.

Manuel TBM reklam grubu veya anahtar kelime düzeyinde belirlenir. Manuel tıklama başına maliyetinizi 0,20 TL olarak belirlediğinizde yaklaşık olarakher tıklamada belirlediğiniz maliyet tutarında ücret ödersiniz.