Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Günümüzde gelişen teknoloji ve internet ağı sayesinde pek çok alışkanlığımız değişiyor. Online alışveriş de yenilikçi bir tavır ile değişen bu alanlardan biri olarak son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır. Her açıdan pratik ve hızlı bulunan internetten alışveriş, sunduğu geniş alternatifler nedeniyle de artık her hanenin tercih ettiği bir yönelim haline gelmiştir. Hızla büyüyen ve gelişen e- ticaret hizmeti, pek çok sektörden üretici ve tedarikçilerin de her geçen gün dahil olmaya devam ettiği bir alandır. Siz de bu sektörde yer almak için e- ticarete nasıl başlanır merak ediyorsanız, sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

E-Ticaret İçin İlk Adımlar

E-ticaret yapmaya karar vermeden önce birtakım analizler yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Satışı yapılacak olan ürünlerin ve bu ürünlerin dahil olduğu sektör ile ilgili bilgi sahibi olmak size avantaj sağlayacaktır. Sık rastlanan ürünlerden bu alana dahil olmak istiyorsanız, trendleri yakından takip etmelisiniz. Ürün grubunuzu, benzerlerinden ayıracak özelliklere dikkat etmelisiniz. E-ticaret için en önemli kriter daima sektör ve ürün tercihleridir. Müşterilerin gereksinimini duyduğu ürün gruplarını tespit etmek kazançlı bir yol olacaktır. Ayrıca sık tüketilen ve müşteri dönüşlerinin hızlı olduğu sektörler de cazip alternatifler arasında yer almaktadırlar. Deneyimli hissettiğiniz ve ince detaylarına hakim olduğunuz sektörden, e-ticarete giriş yapmanız büyük avantaj sağlar. E-ticaret için atılması gereken ilk adımlar şunlardır:

 • Satış için dahil olmayı planladığınız sektör
 • Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünlere karar verme
 • Benzer ürün satışı yapan rakiplerin detaylı analizi
 • Girişim için ihtiyacınız olan bütçeyi hesaplama
 • Sektör hakkında bilgi
 • Dijital pazarlama ajansı seçimi
 • SEO ajansı seçimi
 • Performans pazarlama ajansı seçimi

E-ticaret nasıl yapılır arayışınız için gerekli olan ilk şartları yerine getirdikten sonra, şirket kurma işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Şirketiniz için isim ve logo gibi özel hususları yerine getirmeniz gerekecektir. Şirket kurulumu için istenen evrakları tamamlayıp, resmi olarak şirketinizi kurduktan sonra yasal olarak satış yapmaya hazır hale gelirsiniz.

E-Ticaret Altyapısı Kurma

E-ticaret altyapısı, satışını yapacağınız ürünler için en çok dikkat etmeniz gereken noktaların başında gelmektedir. Sadece kendi ürünlerinize ait bir site kurabilir, dikkat çekici bir tasarım ile sitenizi öne çıkarabilirsiniz. Tecrübeli tasarımcılar ile çalışarak, başarılı bir e- ticaret altyapısı oluşturabilirsiniz.

E-ticaret sitesinde, dikkate almanız durumunda sizi rakiplerinizin önüne geçirecek olan maddeler ise şunlardır:

 • Dikkat çekici logoya sahip olmak,
 • Kolay kullanılabilir arayüz,
 • Ürünleri detaylı gösterebileceğiniz fotoğraflar,
 • Güvenilir Ödeme Yöntemi
 • Veritabanı yedeği

E- ticaret sitesi kurmak için ayırdığınız bütçe oldukça önemlidir. Ürünler kadar, site tasarımı ve yönetimi de müşterilerin alışveriş kararını etkileyen öğeler arasında yer alırlar. Bu nedenle, daima deneyimli ve referans işler sunabilen profesyonel ekipler ile çalışmalısınız. Güvenlik ve güvenilirlik e- ticaret alanında büyük önem taşır. Güvenlik açığı ya da müşterinin siteye olan güvensizliği, satışların düşmesine neden olan ilk faktörler arasında yer almaktadır. Ödeme sistemi kadar kargolama seçenekleri de alıcı kararında büyük fark yaratmaktadır. Kargo anlaşmaları yapmak ve bu anlaşmaların avantajlarını müşteriye bildirmek, sitenize değer katacaktır.

Pazar Yeri Satışları

E-ticaret yapmak için pratik bir diğer yol da hazır pazar yerlerine dahil olmaktır. Online satış yapılan ve alıcı ile satıcıyı buluşturan yerler olan pazar yerleri, son yıllarda büyük bir çıkış yakalamışlardır. Oldukça bilinen ve müşteri sadakatine sahip pek çok pazar yeri ülkemizde de hizmet vermektedirler. Hazır pazar yerlerini tercih eden satıcılar için ödeme sistemi ve kargo anlaşması yükü bulunmamaktadır. Pazar yerlerine dahil olmak ve ürünlerinizi bu platformlar üzerinden satmak için satıcılardan istenen gerekli evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Yasal prosedürleri yerine getirmek, ürünlerinizi bu platformlar üzerinde satmak için geçmeniz gereken en önemli basamaktır.

Yasal işlemlerin ardından, ürün görselleri ve ayrıntılı ürün tanıtımları oldukça özen isteyen işlemlerdir. Kendi işini kurmak isteyen çok sayıda girişimcinin bilmesi gereken en önemli detay, ilgi çekici olabilmektir. Pek çok satıcı için avantajlı görülen pazar yerleri, sizinle benzer ürün gruplarına sahip birçok satıcıyı barındırır. Bu nedenle rakiplerinizden bir adım öne çıkmanın ve onlarca benzer ürün arasından sıyrılmanın yolu, görsellerinizin kaliteli ve profesyonel olmasıdır. Görsellerin yanı sıra, açıklayıcı ürün tanıtımı ve çeşitli kampanyalar da sizi diğer pazar yeri satıcılarından ayıracaktır. Akılda kalan bir logo ve mağaza adı seçmeniz de e-ticaret alanında fark yaratan işlemlerdendir. Ürünleriniz için kargo bedava ya da ikinci ürüne indirim gibi cazip müşteri kampanyaları ile hızlı bir şekilde öne çıkabilirsiniz. Platform üzerinden gelen müşteri sorularına hızlı dönüşler sağlamak ve kargolama hızı da oldukça önemlidir. Satış sonrası memnuniyet odaklı alıcı yorumları toplamak da tercihlerde size kolaylık sağlayacaktır.