Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi

Dijital ortamda ticaret anlamına gelen e-ticaret beraberinde birçok kolaylığı da getirmiştir. Özellikle KOBİ’ler için oldukça uygun bir ticaret şekli olan e-ticaretin önemi her geçen gün artmaktadır. E-ticaret sitelerinde içerik pazarlama stratejilerinin de çok iyi sonuçlar verdiği bilinen bir gerçektir. Peki başarılı bir içerik pazarlama stratejisi siteye ne gibi avantajlar sağlar? sorusunu gelin hep beraber inceleyelim.

Günümüzde e-ticaret siteleri, doğru içeriği oluşturdukları ve etkin bir şekilde pazarlayabildikleri sürece başarılıdır. Planlama ve bütçeleme doğru yapıldığında ve stratejiler doğru belirlendiğinde istenilen sonuçlara ulaşmak zor değildir. Konunun detaylarına girmeden önce içerik pazarlamasının ne olduğuna değinecek olursak hedef kitleyi etkilemek ve bu kitlenin dikkatini çekmek için içerik üretimine odaklanan pazarlama stratejilerine verilen isimdir diyebiliriz.

E-Ticaret sitelerinde içeriğin neden önemli olduğuna baktığımızda, doğru bir içerik çalışmasının sitenin organik trafiğini arttırdığını görebiliriz. Yazdığımız içeriklerde kullandığımız anahtar kelimelerle hedeflediğimiz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilir ve daha çok kişiye ulaşabiliriz. Dikkat çekmek için atılması gereken adımlardan biri de siteye verilen linklerin sayısını artırmak olmalıdır. Bu SEO çalışmaları, blog, sosyal medya siteleri ve reklamlar sayesinde yapılabilir. Bu yöntemler hem hedef müşteri kitlesinin dikkatini çekecek hem de marka bilinirliğini artıracaktır. 

SEO Açısından E-Ticaret Sitelerinde İçeriğin Önemi

E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi
E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi 4

Sadece SEO açısından değil dijital pazarlama tarafından baktığımızda da içerik pazarlaması oldukça önem arz ediyor. Google reklamları, Instagram reklamları gibi kanallardan siteye gelen bir kullanıcının doğru içeriklerle karşılaşması gerekiyor. Facebook reklamları ve Google reklamları gibi kanallardan siteye gelen kullanıcılara doğru içerik sunmadığımızda bir dönüşüm elde edemeyebiliriz ve bu da reklam bütçesinin boşa harcanması ile sonuçlanabilir. Bu yüzden siteye gelen ziyaretçilerin alışveriş yapmasını sağlamak dolayısıyla bu ziyaretlerin satışa dönüp dönmediği de oldukça önemli. Bu noktada amaç en doğru ve bilgilendirici içeriği kullanıcı ile buluşturmaktır.

Pazarlamasını yaptığınız içerik etkileyici ise sonuca ulaşmak da kolaydır. Ziyaretçiler web sitenizde vakit geçirmezse sitenin “hemen çıkma oranı” da artacaktır. Bu da özellikle E-ticaret sitelerinde dönüşümlerin düşmesine neden olabilir. İçerik pazarlamasını planladığınızdan ve neyi hedeflediğinizi bildiğinizden emin olun. İdeal müşteri tabanınızı belirleyin; Nerede yaşadıklarını, yaş aralıklarını ve hatta ilgi alanlarını belirleyin.

Sıra içerik pazarlama örnekleri bölümüne geldi. Farklı içerik örnekleri hazırlayabilirsiniz;

Ürün ismi

İlgi çekici ürün isimleri hazırlamak hem kullanıcıların satın alma davranışına olumlu etki edebilir hem de doğru anahtar kelimeleri kullandığınızda trafiğinizi arttırabilirsiniz. Bir ürün isminin ürünün ne ile olduğunu ilk bakışta anlatması önemli.

Ürün Açıklaması

Ürün açıklaması kısmı çoğu e-ticaret sitesinde atlanan bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Hem organik trafiğe etkisi hem de müşterilere doğru ve ürün hakkında bilgi vermesi nedeniyle ürün açıklamaları oldukça önemlidir. Potansiyel müşterilerin e-ticaret sitenizden ürün alırken ürün hakkında bilgi almak istediklerini ve ürün almadan önce araştırdıklarını unutmamak gerekli.

Ürün Görselleri

Ürün görselleri de E-ticaret sitelerinde önemli içerik unsurlarından birisidir. İçeriği sadece yazı olarak düşünmemek gerekiyor. İlgili ürünü tüketiciye en iyi şekilde anlatmak için tüm araçları kullanmamız gerekiyor. Ürün görselleri kaliteli olmalı ve tüketiciye ürün ile ilgili net bilgi vermeli. Doğru ışıkla çekilmiş ve ürün ile ilgili tüm detayları gösteren ürün görselleri kullanmak E-ticaret dönüşümlerinizi de arttıracaktır.

E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi
E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi 5

Ürün Yorumları

Birçok kullanıcı, “Sepete ekle” butonuna basmadan önce ürünle ilgili detaylı incelemelere ve ürün yorumlarına bakıyor. Bu ürün incelemeleri sayesinde kullanıcılar, başka kişilerin ne düşündüğünü ve ürün ile ilgili deneyimlerini baz alarak ürünü alma hakkında fikir ediniyorlar. Bu nedenle ürün incelemelerini e-ticaret sitenizde kullanmak ve müşterilerinizi ürün satın aldıktan sonra inceleme yapmaya teşvik etmeyi denemelisiniz.

Ürün Görselleri

Ürün görselleri de E-ticaret sitelerinde önemli içerik unsurlarından birisidir. İçeriği sadece yazı olarak düşünmemek gerekiyor. İlgili ürünü tüketiciye en iyi şekilde anlatmak için tüm araçları kullanmamız gerekiyor. Ürün görselleri kaliteli olmalı ve tüketiciye ürün ile ilgili net bilgi vermeli. Doğru ışıkla çekilmiş ve ürün ile ilgili tüm detayları gösteren ürün görselleri kullanmak E-ticaret dönüşümlerinizi de arttıracaktır.

Ürün İnceleme Videoları

Ürün incelemeleri ürün ile ilgili vermiş olduğu fiyat, performans, teknik bilginin yanında kullanıcı deneyimini de aktaran içerikler olduğundan tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce izlediği içeriklerden birisidir. Markaların büyük çoğunluğu bu ürün incelemelerinde influencer marketing tekniğini kullanarak tüketicilerin ürün üzerindeki güvenini artırmayı hedefliyor. Ürün inceleme videoları sayesinde marka tüketicilerine ürün ile ilgili daha iyi bilgiler verebilir. Tüketiciler ürün ile ilgili daha çok detaya hakim olabilir. Ürün inceleme videoları okumaktan ziyade izlenen içerikler olduğu için tüketiciler tarafından da daha çok seviliyor. Ürün inceleme videoları e-ticaret satışlarınızı arttırmaya yardımcı olan içerik türlerindendir.

Kategori İsimleri

Bir e-ticaret sitesindeki kategori adlarının, organik arama sıralamaları ve site içi dönüşümler üzerinde büyük etkisi vardır. Doğru isimleri belirlemek için:
Rakip sitelerdeki ve pazar yerlerindeki tüm kategorileri listeleyerek başlayın. Kaç rakibinizin belirli bir kategori adını kullandığını takip edin. Ürünleriniz için geçerli olabilecek ek kategori adları ekleyin. Bir eş anlamlılar sözlüğü kullanmayı düşünün. Kategori isimlerini, her terimin arama hacmi için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya yükleyin. Ardından, sonuçları analiz edin. Arama hacimleri sonuçlarına göre kategori isimlendirmesi yapabilirsiniz. Kategori isimlemlendirmesi yaparken anahtar kelime hacmi dışında ürünler ile ilgili doğru bir izlenip verip vermediği de önemli. 

Kategori İçerikleri

Kategori sayfalarında eğer özgün bir içerik bulunmuyorsa bu durum SEO açısından hedeflerimize ulaşmamızı zorlaştırabilir. Kategorilere eklenecek olan içeriklerde kullanılacak anahtar kelimelerle organik trafiği artıracak ve arama motorlarına daha iyi bir izlenim vermiş olacağız. Kategori içeriğinin nasıl olması gerektiği de elbette önemli. Her kategorinin ana odak bir ürün grubu olduğunu unutmayın. E-ticaret sitelerinde içerik yazarken bu ürün ve kategorilerin özelliklerini iyi anlatmamız gerekiyor. İçerikler o kategori ile ilgili bilgileri vermeli, kullanıcıları ürüne yönlendirmeli ve açıklayıcı olmalıdır. E-ticaret sitelerinde kategori sayfaları ürün sayfalarından genelde daha fazla trafik ve görüntüleme aldığı için kategorilere içerik eklemeyi ihmal etmemek önem arz ediyor. Google’da üst sıralara çıkmak için kategori içerikleri çok önemli. 

E-ticaret sitelerinde içerik pazarlama
E-Ticaret Sitelerinde İçerik Pazarlamasının Önemi 6

Özel Sayfalar (Landing Page)

E-ticaret sitelerinin ana amacı ürün veya hizmet satmaktır. Landing pageler de bu amaca hizmet eden en önemli yardımcılardan birisidir. Hem organik sonuçlardan hem de Google veya Facebook reklamlarından gelen kullanıcılara yönelik hazırlanabilen özel sayfalarda asıl amaç kullanıcıları tek sayfa üzerinden satın almaya götürmektir. Bu nedenle bu sayfalar özelinde harekete geçirici metinler yazmak ve kullanıcın aklında soru işareti kalmayacak doygunluğa sahip özgün içerikler sağlamak kullanıcılarınızı müşteriye dönüştürmek yolunda çok büyük fayda sağlayacaktır. 

Özel Gün Sayfaları

E-ticaret siteleri özel günlere yönelik çeşitli kampanyalar ve indirimler yapabiliyor. Bu özel günlere özel sayfalar oluşturup kullanıcıları bu sayfa üzerinden satın almaya teşvik etmeye çalışıyorlar. Bu özel gün sayfalarında yapılacak doğru bir içerik çalışması ile hedef kitlenizi belirli özel günlerde sitenize çekebilirsiniz. Babalar günü hediyeleri, anneler günü hediyeleri gibi kelimeler kullanarak görünürlüğünüzü ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

Marka Bilgileri 

Markanızı tanıttığınız sayfalara da içerik yazabilirsiniz. Şirketin misyonu, vizyonu ve tarihi ile ilgili bilgileri verebilir, kullanıcılarınız sizi daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. 

Uzman görüşü ve bilgi sağlayan içerik

Sadece dijital reklamlar yetmez. E-ticaret sitenizde sattığınız bir ürünü uzman bir kişiye denettirip onun yorumlarını sitenizde paylaşırsanız, kullanıcıların ürününüze veya hizmetinize olan güveni artabilir. Tüm bu içerikleri görsel ve videolarla desteklediğinizde son derece işlevsel, dikkat çekici içerikler oluşturma yolunda en önemli adımları atmış oluyorsunuz.

İçerik pazarlaması, e-ticaret rakiplerinizden bir adım önde olmanız için en önemli unsurlardan biridir. Farklı ve dikkat çekici olmak markanızın bilinirliğini artıracak ve anahtar kelimeler özelinde  istediğiniz sonuçları size sağlayacaktır.  Dijital pazarlamanın bir dalı olan içerik pazarlaması ile ilgili yardım veya destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.