Click & Count - Dijital Pazarlama Ajansı

E-Ticaret Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geldi: Haksız Rekabet ve Taklit Ürün Satışına Son!

E-Ticaret sektöründe yeni önlemler alınıyor. Ticaret Bakanlığı, aldığı yeri kararlarla taklit ürünlerin satışını engelleyecek ve pazar yerlerinin haksız rekabet etmesinin önüne geçecek. 

Covid-19 pandemisinin etkisiyle çok ciddi yükselişe geçen e-ticaret sektörü, Türkiye’de 2021 yılında %69 büyüme göstermişti. Evlerimize kapandığımız dönemde neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı internet üzerinden karşıladık. Bu yükseliş trendi pandemi sonrası hayatımızda da devam ediyor. E-ticaret sektörü her geçen gün büyüyor ve rekabet ortamı kızışıyor. 

E-ticaret sektörü büyürken kullanıcıların bazıları ne pazar yerlerine ne de pazar yerlerindeki satıcılara güveniyor. Son yıllarda online siparişlerde yaşanan sahte ürün gönderimi kullanıcıların en büyük korku ve kaygılarından birisi. Ticaret Bakanlığı da bu duruma kayıtsız kalmayarak tüketiciyi koruyacak önlemler alıyor. Ticaret Bakanlığı, tüketicileri koruyacak önlemler alırken haksız rekabetin de önüne geçmeye çalışıyor. 

E-Ticaret Sektöründe Haksız Rekabete Son 

Haksız rekabeti önlemek için alınan önlemler sadece bu kadar değil. Artık E-ticaret pazar yerleri kendi bünyelerinde kendi markaları ile diğer markalar arasında haksız şekilde sıralama ayrımı yapamayacak. Satıcılar arasında bir fark gözetemeyecek. Bununla beraber e-ticaret pazar yerlerinin faaliyet alanlarını da tam olarak belirlenecek. 

Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler iki ana başlığa ayrılıyor. İlk olarak e-ticarette haksız rekabet ve tekelleşme son bulacak. Bakanlık, piyasadaki rakip firmaları kötüleyeleyici, aşağılayıcı ve dışlayıcı reklam ve tanıtım faaliyetlerine izin vermeyecek. Bunun yanı sıra e-ticaret sitelerinin büyük kullanıcı verilerini kullanarak haksız rekabet etmesinin de önüne geçilecek. Trendyol geçen yıl kendi bünyesindeki markaları öne çıkarmak için çalıştığı için konu Rekabet Kurulu’na taşınmıştı. 

Sahte ve Taklit Ürün Satışlarına Müdahale Edilecek

Bakanlığın aldığı ele aldığı ikinci ana başlık ise taklit ürün satışları. Alınan önlemlerle birlikte e-ticaret pazar yerlerinde sahte ve taklit ürünlerle birlikte hukuka aykırı ürünler dikkatli şekilde kontrol edilecek ve engellenecek. 

Satıcıları da rahatlatan önemlerle, artık satıcılar tek bir e-ticaret pazar yerinde satış yapmak zorunda kalmayacak. Satıcılar, e-ticaret pazar yerleri tarafından belirli kişilerde mal veya hizmet almaya zorlanmayacak. E-ticaret siteleri artık satıcılara ödemelerini daha hızlı şekilde yapmak zorunda. E-ticaret pazar yerleri ve satıcılar arasındaki sözleşmelerde haksız şartlara yer verilemeyecek ve e-ticaret pazar yerlerince tek taraflı değişiklik yapılamayacak.

Hizmet verilmeden haksız şekilde satıcılardan bedel alınması engellenecek. Satıcılar kendilerine ait verileri diledikleri zaman diğer e-ticaret pazar yerlerine taşıyabilecek.